Szanowni Państwo
Zależy mi na tym, aby ta strona „Trudne przypadki diagnostyczne” i powiązane z nią wpisy tematyczne uzmysłowiły zarówno lekarzom jak i pacjentom jak olbrzymie potrafią być zawiłości diagnostyczne w medycynie.
Zainteresowanych zapraszam na mój blog szerzej zajmujący się tą tematyką
dariusz-mamczur.pl
Facebook Diagnostyka medyczna
Mówiąc o „trudnych przypadkach w medycynie” mam na myśli sytuacje, gdy pacjent pomimo włączonego leczenia nie zdrowieje. Może to być spowodowane „trudnym przypadkiem terapeutycznym” (mam na myśli sytuacje, w których pomimo prawidłowo postawionego rozpoznania nie znamy jeszcze metod leczenia) oraz „trudnym przypadkiem diagnostycznym” – tzn. pomimo przeprowadzonych badań nie udaje się ustalić rozpoznania lub leczenie włączone na podstawie dotychczasowego rozpoznania jest nieskuteczne (mimo, że medycyna zna skuteczne metody leczenia takich chorób.
Częstym błędem diagnostycznym jest powtarzanie tych samych badań, bez wcześniejszej dogłębnej analizy i planowego działania, takie działanie na oślep – bez planu. Nie wychodzenie mentalnie ze swojego „pudełka myślenia”, powtarzanie tych samych błędów. Podobno Albert Einstein miał swoją definicję, która bardzo sprawdza się w tej sytuacji: „Szaleństwem jest robienie tych samych rzeczy w kółko i oczekiwanie innych rezultatów”.
Leczenie specjalistyczne powinno się zarezerwować dla specjalistów, natomiast diagnostyka interdyscyplinarna powinna wychwycić dotychczas nierozpoznane przez „-Logów”(np. kardio-, nefro-, gineko-, uro-LOGÓW) możliwości chorób wielonarządowych. Tu jest pole do popisu dla internistów z klinicznym doświadczeniem diagnostycznym.
Wieloma takimi „trudnymi przypadkami diagnostycznymi” zajmuję się osobiście w swoim gabinecie:
Trudne przypadki diagnostyczne – gabinet
Uwarunkowania prawne wymagają osobistego zbadania pacjenta przez lekarza.
Diagnostyka trudnych przypadków wymaga dotarcia do dużej wiedzy interdyscyplinarnej, doświadczenia, często dużej ilości badań dodatkowych. Nie jest to więc łatwa dziedzina – często uczy pokory nawet największe autorytety. Oprócz wiedzy potrzebna jest także wyobraźnia, logiczne myślenie, skrupulatność (jeden z diagnozowanych pacjentów opowiadając o mnie innemu lekarzowi w żartach nazwał mnie „dr śrubka”- 🙂 bo wszystko rozkładam do najdrobniejszych elementów), cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu nawet po wielu próbach niepowodzeń. Część tych umiejętności próbuję zobrazować już w może mniej profesjonalny graficznie sposób (z góry proszę o wybaczenie- myślę że z czasem będzie coraz lepiej 😉 ) na innym blogu – Wizualizacja w medycynie i biznesie .
Trudne przypadki diagnostyczne– blog wizualizacja
Zapraszam do współpracy i dzielenie się swoimi uwagami osoby chcące pomagać pacjentom, u których nie udało się postawić pewnego i skutecznego terapeutycznie rozpoznania lekarskiego.
dr n.med. Dariusz Mamczur
Ośrodek Chorób Rzadkich – USK Kraków
Holomer – HOLOgraphic M-edical E-lectronic R-epresentation
Konsylium 24 – konsultacje lekarskie
PONIŻEJ PRZEDSTAWIĘ PROBLEMY POJAWIAJĄCE SIĘ NA POSZCZEGÓLNYCH ETAPACH ŚCIEŻKI DIAGNOSTYCZNEJ TRUDNYCH PRZYPADKÓW.
W celu zachowania przejrzystości opisów na tej stronie będzie się znajdował rozszerzony spis treści a szczegółowe opisy będą umieszczane w odnośnikach do wpisów na blogu, natomiast na blogu Wizualizacja uzupełnię dla zainteresowanych wpisy elementami graficznymi obrazującymi mój sposób myślenia diagnostycznego.
Opis diagnostykę trudnych przypadków będę opierał się na ogólnym szablonie rozwiązywania problemów znanych także w biznesie. Będzie to bardziej zrozumiałe dla osób nie będących lekarzami. W ramach każdego procesu pokaże nazewnictwo medyczne i powszechnie stosowane medyczne procesy diagnostyczne oraz związane z nimi pułapki.
Tradycyjny szablon rozwiązywania problemów przebiega w następującej kolejności:
I. PROBLEM->II. ANALIZA PROBLEMU->III. ZBIERANIE INFORMACJI->IV.ANALIZA INFORMACJI ->V. KREOWANIE MOŻLIWYCH ROZWIĄZAŃ (BURZA MÓZGÓW) ->VI.UZUPEŁNIENIE INFORMACJI -> VII. WYBÓR NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA -> VIII. REALIZACJA ROZWIĄZANIA -> IX. KONTROLA REALIZACJI -> X. OCENA POSTĘPÓW -> XI. KONTYNUACJA REALIZACJI ROZWIĄZANIA DO KOŃCA -> XII. WERYFIKACJA ROZWIĄZANIA -W PRZYPADKU NIEPOWODZEŃ -> XIII. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMU OD NOWA (OD PUNKTU I.)
Schemat – TRUDNY PRZYPADEK MEDYCZNY a elementy ścieżki diagnostyczno – terapeutycznej , w których mogą się pojawić błędy terapeutyczne (w tym i powikłania) lub diagnostyczne.
(aby powiększyć – kliknij na obrazek)
Definicja zdrowia a trudny przypadek diagnostyczny – wpis
Naturalny rozwój choroby a myślenie diagnostyczne – wpis
Prawdopodobieństwo rozpoznania choroby a lotto – wpis
II. ANALIZA PROBLEMU
W jakim celu zbieramy Wywiad i wykonujemy badanie Przedmiotowe? – wpis
III. ZBIERANIE INFORMACJI
1. Badanie podmiotowe
Dlaczego zbieramy wywiad i badamy przedmiotowo? – wpis
Wywiad a badania dodatkowe w prawdopodobieństwie rozpoznania choroby – wpis
2. Badanie przedmiotowe (fizykalne)
3. Badania dodatkowe
a) Problem z uzyskaniem wyników badań dodatkowych
* Dlaczego pacjent nie wykonał badań dodatkowych? – wpis
b) Próby prowokacyjne
Dynamika i ciężkość choroby a rozpoznanie – wpis
IV.ANALIZA INFORMACJI
V. KREOWANIE MOŻLIWYCH ROZWIĄZAŃ (BURZA MÓZGÓW)
Diagnostyka trudnych przypadków – literatura – wpis
Algorytmy diagnostyczne – ograniczenia w diagnostyce różnicowej – wpis
Książkowe opisy jednostek chorobowych a diagnostyka. Czyli prawidłowa diagnoza to więcej niż 50 sukcesu terapeutycznego – wpis
VI.UZUPEŁNIENIE INFORMACJI
VII. WYBÓR NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA
VIII. REALIZACJA ROZWIĄZANIA
IX. KONTROLA REALIZACJI
X. OCENA POSTĘPÓW
XI. KONTYNUACJA REALIZACJI ROZWIĄZANIA DO KOŃCA
XII. WERYFIKACJA ROZWIĄZANIA -W PRZYPADKU NIEPOWODZEŃ
XIII. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMU OD NOWA (OD PUNKTU I.)